PRZECHOWYWANIE
● Czyste pieluszki możesz przechowywać w szufladzie, regale lub pudełku – gdzie Ci wygodniej. Do wełny możesz dołożyć woreczki z lawendą, które odstraszą mole. Pieluszki, które chcesz zostawić dla następnego dziecka porządnie wypierz (możesz zrobić krótki stroipping lub stripping) i schowaj do pudełka (możesz dodać lawendę). Przechowuj w suchym, niezawilgoconym miejscu, co jakiś czas sprawdzając ich stan.
● Po zdjęciu pieluszki zrzucamy nieczystości stałe do toalety (kup noworodka/niemowlaka karmionego tylko mlekiem matki nie trzeba spłukiwać, rozpuszczają się w wodzie). Można pomóc sobie silnym strumieniem z prysznica, bidetu lub użyć specjalnych bibułek do wyłapywania kupy. W przypadku dużych zabrudzeń można miejscowo zaprać pieluszkę (mydłem galasowym; w przypadku wełny mydłem kokosowym).
● Wyjmujemy wkłady z kieszonek i otulaczy oraz języki z AIO, odpinamy wkłady od otulaczy (SIO), zabezpieczamy rzepy (jeśli są).
●Brudne pieluszki przechowujemy w worku PUL i/lub wiaderku (np. kosz Filur IKEA) nie dłużej niż trzy dni. Wełnę po użyciu wietrzymy przynajmniej 30 minut. Jeśli jest bardzo wilgotna/mokra zaleca się wypłukać ją w letniej wodzie. Następnie odcisnąć w ręcznik (nie wykręcać) i suszyć na płasko. Jeśli wełniana pieluszka jest brudna z kup, usuń ją silnym strumieniem letniej wody (np. słuchawką prysznica do wiaderka). Następnie zapierz plamę mydłem kokosowym lub sprayem z mydłokrzewu. Zostaw na 15 minut, a następnie wypierz.
● Na wyjścia zbierz ze sobą pieluszki w torbie i/lub worku PUL, do którego włożysz zabrudzone pieluszki (najlepiej z podobnej warstwy PULu). Wielorazowe myjki możesz namoczyć wodą i włożyć do worka PUL (lub woreczka strunowego) albo wziąć suche i moczyć wodą.
Kliknij w obrazek by zobaczyć filmik:
PRANIE I SUSZENIE
● Pralkę ładujemy w 3/4 objętości (najlepiej 90%).
● Wszystkie pieluszki PUL i wkłady możemy prać razem, bez względu na kolor (osobno pierzemy tylko wełnę).
● Pieluszki najpierw płuczemy i odwirowujemy w pralce (800-1000 obr/min). Następnie wybieramy odpowiedni program prania: 2-2,5h, 60°C, 800-1000 obr/min. Najlepiej sprawdzają się programy takie jak bawełna, antyalergiczny, dziecięcy (nie nadają się programy eko, pobierają za mało wody).
● Stosujemy proszki drogeryjne do tkanin białych o nie większej niż 5% zawartości mydła w składzie (najlepiej z polecanej listy; jeśli inny – dodajemy dodatek do proszku np. Nappy Fresk wg dawkowania na opakowaniu). Nie stosujemy proszków domowej roboty, płynów do prania, kul piorących, orzechów, kapsułek ani płatków mydlanych. Proszek dawkujemy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu do prania bardzo brudnego, wagi SUCHEGO prania i twardości naszej wody. Nie dodajemy płynów do płukania.
Poniżej lista proszków polecanych do prania pieluch wielorazowych (kliknij w obrazek by zobaczyć filmik):
● Pieluszki wielorazowe suszymy tradycyjnie lub w suszarce bębnowej. Jeśli suszysz tradycyjnie, te z gumkami, wieszaj za uszy lub o dwa sznurki. Nie wystawiaj na pełne słońce, chyba że chcesz pozbyć się plam. W suszarce bębnowej możemy suszyć wszystkie pieluszki poza otulaczami, gatkami i workami PUL. Wybieraj delikatne programy, o niższych temperaturach suszenia (np. mix, syntetyki, możesz też dodać opcję „delikatne”). Nie wyciągaj ciepłych pieluszek z suszarki – uchyl drzwiczki i poczekaj aż wystygną.
PRANIE I SUSZENIE WEŁNY
● Pieluszki wełniane pierzemy ręcznie lub w pralce na programie przeznaczonym do wełny. Pierzemy pieluszki nowe, używane z drugiej ręki, a także nasze, które są brudne, zaczynają brzydko pachnieć lub wymagają odświeżenia.
● Stosujemy wyłącznie płyny przeznaczone do prania wełny (polecane: Sonett, Eco Freude). Dawkujemy zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Płyn możemy wlewać do szuflady lub do specjalnej miarki, którą wkłada się do bębna. Pomiędzy lanolinowaniem, do płynu możemy dodać łyżeczkę płynu Sonett do regeneracji (dłużej utrzymuje lanolinę). Pieluszki wełniane suszymy na płasko, nie dosuszamy na kaloryferze.
● Wełna nie lubi gwałtownych zmian temperatur – pierzemy ją w temperaturze ok. 30-40 stopni (na dotyk ciepła). Nie trzemy, nie wykręcamy – ugniatamy jak ciasto. Płuczemy w wodzie o podobnej temperaturze, a następnie odciskamy (nie wykręcamy) i wydeptujemy np. zawijając w ręcznik.
● Pieluszki wełniane suszymy na płasko, nie dosuszamy na kaloryferze. Przed położeniem na suszarkę pieluszkę możemy naciągnąć w każdą stronę, nadając kształt (wełna „pamięta”).
● Nową wełnę (a używaną z drugiej ręki) najpierw wyoctuj, porządnie wypierz a na końcu zalanolinuj.
Kliknij w obrazek, aby zobaczyć film o pielęgnacji wełny:
OCTOWANIE, LANOLINOWANIE
● Wełnę octujemy w celu odkażenia (możemy także mrozić) oraz utrwalenia kolorów. W taki sposób możemy się też pozbyć brzydkiego zapachu (np. moczu). Na 5 litrów wody dodajemy 0,5 szklanki octu i moczymy pieluszkę w roztworze ok. 30 minut. Płuczemy.
● Lanolinowanie ma na celu uzupełnienie lanoliny we włóknach wełny (lanolina odpowiada za szczelność pieluszki oraz jej oczyszczanie, rozkłada mocz na sole mineralne i wodę). Lanolinujemy jeśli pieluszka chłonie wodę czyli po nakropieniu na suchego wełniaka, woda od razu wsiąka i krople wody nie stoją. Przed lanolinowaniem pierzemy pieluszkę w płynie do wełny.
● 1 łyżeczkę lanoliny i 1 łyżeczkę płatków mydlanych (lub płynu do mycia naczyń, nie balsamu!) zalewamy szklanką wrzątku (możemy to robić w szklanym słoiku – zachowaj ostrożność! lub misce czy garnku); czekamy chwilę, mieszamy aż do uzyskania jednorodnej, mlecznej cieczy; dolewamy około 800 ml zimnej wody, mieszamy i gdy temperatura roztworu będzie letnia, zanurzamy pieluszkę; trzymamy ok. 4-6h dla otulaczy oraz 8-10h dla gatek/longów.Jeśli mamy wełniaka o dwóch różnych, intensywnych kolorach (np. kremowy/czerwony) dobrze włożyć chusteczkę do wyłapywania kolorów do roztworu podczas lanolinowania.
● Na mały otulacz możemy użyć połowę zalecanej porcji. Longi nie musimy zanurzać w całości – wystarczy część, która dotyka pieluszki, bez nogawek. Kurację możemy robić dla kilku pieluszek na raz – zwiększamy składniki proporcjonalnie. Najlepiej lanolinować pieluszki o podobnych kolorach (ryzyko zafarbowania).
● Osobiście nie polecam gotowych płynnych kuracji do lanolinowania – w ich składzie jest mniej lanoliny niż mydła i trzeba dawkować więcej niż zaleca producent albo częściej przeprowadzać kurację. Na rynku dostępne są za to gotowe kuracje w postaci gwiazdek czy kwiatków do lanolinowania – to fajna opcja dla początkujących osób, a także na wyjazdy.
Kliknij w obrazek by zobaczyć filmik:
OCZYSZCZANIE (STRIPPING), ODTŁUSZCZANIE
● Pieluszki oczyszczamy, gdy: kupiliśmy używane i nie wiemy jak były prane; części chłonne nie chłoną lub brzydko pachną; pieluszki mimo prania czuć moczem lub mocno pachną po zsikaniu; pieluszki były długo przechowywane lub prane ręcznie (np. na wyjazdach); u dziecka po jakimś czasie używania pieluszek wielorazowych pojawiają się odparzenia pomimo prawidłowego dawkowania proszku.
● Zanim wykonamy pełny stripping warto spróbować krótkiego strippingu: czyste pieluszki wrzucić na pranie w 60 st. bez detergentu. Można powtórzyć dwa razy.
● Stripping: na 10 litrów wrzątku wsypujemy szklankę kwasku cytrynowego – wrzucamy wkłady (ostrożnie z formowankami, mogą się uszkodzić gumki). Otulacze, kieszonki, AIO, formowani, strippujemy w roztworze wody z odkażaczem (dawkowanie wg producenta). Moczymy ok. 4-12h, można co jakiś czas przemieszać.
● Odtłuszczanie przeprowadzamy, gdy pieluszki nie chłoną w wyniku zatłuszczenia kremami, maściami, płynem do płukania – UWAGA – dotyczy syntetycznych materiałów jak mikropolar, coolmax, termo itp.
● Do ciepłej wody dodajemy kilka kropli płynu do naczyń (nie balsamu), zanurzamy pieluszki i zostawiamy na 4-6h. Płuczemy ręcznie z nadmiaru płynu, a następnie w pralce. Pierzemy z innymi pieluszkami.
PLAMY
● Plamy na poprawnie pranych pieluszkach to tylko barwniki – w niczym nie przeszkadzają i zazwyczaj „schodzą” w kolejnych praniach.
● Jeśli jednak chcesz pozbyć się plam, jest na to kilka sposobów:
– słońce – plamy po płynnych kupach tzw. mlecznych, najczęściej wybiela słońce – wystarczy wystawić na parę godzin (działa także przez szybę);
– mydło galasowe – świeże ślady po kupie można zaprać mydłem galasowym, a zapraną pieluszkę wrzucić do worka z brudnymi, gdzie będzie czekać na pranie (uwaga przy wełnie, mydło galasowe może ją filcować!);
– nadwęglan sodu – nałożyć na plamę, a następnie zalać gorącą wodą (lub zrobić papkę), następnie zostawić przynajmniej na godzinę i wyprać wg zaleceń; nadwęglan sodu ma właściwości wybielające, jest produktem ekologicznym i nietoksycznym; nie stosować do wełny!