Wybierz rozmiar...

 

…czyli dlaczego to WAŻNE?

Dopasowana pieluszka to lepszy komfort dla malucha – gumki powinny przylegać w pachwinach, pieluszka na kolcach biodrowych, uszy niezachodzące na udka i wiele innych szczegółów ma znaczenie, by nie zaburzać rozwoju dziecka. Pieluszki mają regulację w pasie (na napki lub rzep) oraz zazwyczaj na długość. Dopasowana pieluszka to także Twój komfort i brak przecieków. Nie martw się, to tylko na początku wygląda na skomplikowane – po kilku założeniach będziesz wiedziała jak to zrobić dobrze. Jeśli Twoje dziecko wagowo jest na granicy rozmiarów – wybierz ten większy. Często pytacie też czy noworodka można pieluchować rozmiarem OS – odpowiednio dobrany rozmiar do wagi dziecko to zminimalizowanie przecieków, ale także swoboda ruchów i płasko pod plecami – co jest szczególnie ważne u maluszków. Pieluszki wielorazowe są mniejsze niż jednorazówki, nie wiszą w kroku i przylegają do udek. Tak ma być 🙂


JAK DOPASOWAĆ PIELUSZKĘ?

Kliknij tutaj i tutaj, by zobaczyć filmik. 


nb (3-6kg)

U noworodków, spędzających głównie czas na plecach/boku bardzo dbamy o to, by było płasko pod plecami. Pieluszka powinna też nie nachodzić na udka. Kukit pępowinowy nie przeszkadza – otulacze są wykrojone tak, by były pod pępkiem, a gatki możesz zakładać na. Waga 3-6 kg jest oczywiście orientacyjna – producenci mają różną rozmiarówkę więc zawsze sprawdzaj przed zakupem. Zazwyczaj, jeśli jest do wyboru rozmiar nb oraz S, dla większego noworodka (4 kg lub więcej) można brać rozmiar S. Noworodki mają delikatną skórę więc mogą zdarzać się u nich odgniecenia i ślady po gumkach – to normalne jeśli znikają po paru minutach. 

Noworodek potrzebuje nawet kilkunastu zmian pieluszek na dzień więc jeśli chcesz prać co dwa dni, potrzebujesz ok. 40 zmian chłonnych (mniej jeśli masz suszarkę bębnową). Dlatego u noworodków zazwyczaj stosuje się tańsze systemy jak tetra, preflat czy wkłady z burtami, a na to warstwa nieprzemakająca czyli otulacz (ok. 5 otulaczy wełnianych i 10 otulaczy PUL). Oczywiście, można też kupić inne systemy jak kieszonka czy AIO, ale wychodzą one mniej ekonomicznie (za to fajnie sprawdzają się na wyjścia więc parę takich pieluszek można mieć). Popularnością cieszą się także systemy SIO, gdzie wkład jest przypięty na napki do otulacza np. Easy Me. 

Jeśli spodziewasz się większego noworodka, koło 4,5 kg, możesz śmiało kupić rozmiar S albo mniejszy MOS. Wielu rodziców decyduje się wypożyczyć zestaw na miesiąc/dwa, a dopiero potem kompletować swoją wyprawkę w większym rozmiarze. 


MOS (5-9 kg)

Czyli Mini One Size. Rozmiar przejściowy pomiędzy rozmiarem NB a OS. Może się także sprawdzić dla większych noworodków (od 4,5 kg). Wymiary rozmiaru MOS różnią się w zależności od producenta, ale wszystkie powinny pasować w przedziale 5-9 kg. Nie każde dziecko będzie korzystało z rozmiaru MOS (są takie, które bardzo szybko przybierają i z NB, koło 7 kg, przechodzą do rozmiaru OS), ale są tez dzieci drobne, które rozmiaru MOS używają bardzo długo (nawet do odpieluchowania). Ten rozmiar sprawdzi się także dla szczupłych i drobnych dzieci. Rozmiar ten jest rzadko spotykany za granicą, głównie popularny w Polsce, gdzie kładziemy duży nacisk na dopasowanie pieluszki (której krój jest często konsultowany z fizjoterapeutami). W tym rozmiarze zazwyczaj starcza do 10 pieluszek dziennie. 


M (7-10 kg)/L (10-18 kg)

Podane zakresy wagowe są orientacyjne i zależą od producenta. Rozmiar M i L jest wyszczególniony osobno i poza pozostałymi rozmiarami, gdyż są to zazwyczaj pieluszki zapinane na bioderkach i bez regulacji na długość. Najbardziej lubiane u dzieci, które już siedzą/chodzą – u leżących maluchach przy zapiciu bioderkowym mocz zamiast być wchłaniany przez warstwę chłonną, moczy uszy. Zapięcie bioderkowe łatwiej zapiąć na uciekającym maluchu, ale też może być pomocne przy obniżonym napięciu w obrębie brzucha (brak gumki i mapek na brzuchu). 


OS (7-15 kg)

W zależności od producenta, rozmiar OS może już pasować poniżej 7 kg. Jest to jednak mocno indywidualne i zależy od budowy dziecka oraz kroju pieluszki. W rozmiarze OS zazwyczaj wystarczy ok. 8 pieluszek dziennie, chyba że mamy dużego niemowlaka, który jeszcze robi płynne kupy albo jest wrażliwy na uczucie mokrego. Dziecko bliżej roku i starsze zazwyczaj piecuchuje się wkładami prostymi krótkimi lub długimi. Są dzieci, które przybierają bardzo szybko i w ten rozmiar wchodzą już w 3 miesiącu życia, ale zazwyczaj dzieje się to dopiero bliżej roku. Rozmiar OS najczęściej starcza już do odpieluchowania choć są dzieci, które muszą jeszcze używać OS Plus. 


OS Plus (10-18 kg)

OS Plus lub XL polecany jest zazwyczaj od 10 kg dla dzieci, które szybko przybierają lub dla dużych starszaków, które jeszcze są pieluchowane. Raczej rzadko korzysta się z tego rozmiaru, bo większość dzieci odpieluchowuje się używając rozmiaru OS. 


Napy czy rzepy?

Napy to rozwiązanie bardziej popularne w świecie wielopielo – są bardziej trwałe i uniwersalne, a starszym dzieciom trudniej je odpiąć. Są jednak trudniejsze w wymianie – trzeba mieć napownicę. Rzepy mają bardziej płynną regulację, łatwiej je zapiąć (szczególnie początkującym rodzicom), ale są mniej trwałe a szeroki rzep może nachodzić na uda i blokować ruchy. Rzepy są łatwe w wymianie, zrobi to każdy laik.