
Produkty wielorazowe dla kobiet
CZY ZASTANAWIAŁAŚ SIĘ KIEDYŚ CO ZNAJDUJE SIĘ W PODPASKACH I TAMPONACH?
Higieniczne produkty dla kobiet – podpaski oraz tampony – swój biały kolor bardzo często zawdzięczają chlorowi, który w kontakcie ze skórą może powodować świąd, alergie, infekcje. Znajome? Ponadto ich zapach, substancje chemiczne i perfumy, mogą podrażniać delikatną skórę. W podpaskach znalezione także pochodne ropy naftowej, pestycydy, dioksyny i glifosat. Dlatego też warto rozważyć wielo opcje! Wykonane z certyfikowanych materiałów i służące latami. Jeśli jednak nie możesz się przekonać do wielorazowych rozwiązań warto kupić podpaski ekologiczne – wybielane tlenem oraz produkowane z certyfikowanej bawełny.
wkładki i podpaski wielorazowe
Wielorazowe wkładki, o ile ich potrzebujesz, są fajną alternatywą dla jednorazowych. Z zewnątrz mają bawełnę, a od wewnątrz najcześciej wiskozę bambusową – są cienkie i zapinane na napki. Po przetestowaniu części rynku polecam, jeśli producent ma dwojakie do wyboru, te większe – małe wkładki rolują się, przesuwają, są niekomfortowe podczas noszenia. Wielorazowe wkładki znajdziesz między innymi u Kokosi czy na wielorazowka.pl. Zwróć uwagę, gdzie są produkowane oraz z jakich materiałów (polecam polską produkcję i materiały typu bawełna i wiskoza bambusowa). Wkładki higieniczne nadają się także na mniej obfite dni okresu.
Natomiast podpaski z zewnątrz mają paroprzepuszczalny PUL lub TPU, a od środka różne materiały typu mikropolar (syntetyk, daje uczucie suchości), coolmax (syntetyk, daje uczucie chłodu) lub bawełnę czy wiskozę bambusową naturalnego pochodzenia (odczucie mokrego). Z polskich, sprawdzonych podpasek polecam Soft Moon, Rasppies, Tymoszku.
Jeśli jednak wolisz 100% naturalne opcje – u Woolberry znajdziesz podpaski z bawełny organicznej, z wkładkami wełnianymi.
kubeczek menstruacyjny
Czy zamiennik tamponów – zrobiony z syntetycznego materiału. ubeczek dopasowuje się do długości szyjki oraz swoich potrzeb i najlepiej robić to profesjonalistów – polecam pomoc u betterland.pl
Jeśli ważna jest dla Was estetyka, nie kupujcie białego/jasnego kubeczka, odbarwiają się. Kubeczek podczas wymiany w czasie okresu zawsze płuczemy, a po okresie wyparzamy 10 min we wrzącej wodzie. Kubeczek to świetna opcja na wakacje czy wyjście na basen jednak fizjoterapeuci uważają, że może wpływać na mięśnie dna macicy więc warto jego zakup skonsultować (a jeśli jeszcze nigdy nie byłaś u fizjoterapeutki proginekologicznej – bardzo polecam!).
Stacjonarnie dostępny jest kubeczek Facelle – to tania alternatywa produktów jednorazowych jednak jest to dość miękki kubeczek – może sprawdzić się u kobiet, które jeszcze nie rodziły.
majtki menstruacyjne
Majtki menstruacyjne są, w mojej opinii, najwygodniejszą opcją do rozważenia podczas okresu. Wykonane najczęściej z bawełny (z dodatkiem elastanu) mają część chłonną w newralgicznych miejscach, zabezpieczoną wkładką z PULu. Nosi się je jak zwykłe majtki, ale są chłonną opcją na miesiączkę. Uważajcie na majtki menstruacyjne chińskiej produkcji – najczęściej zrobione z poliestru (poliamidu), gdzie skóra mocno się poci i najczęściej nie są chłonne – są natomiast w konkurencyjnych cenach.
Z majtek polskiej produkcji polecam Bloomi oraz Tymoszku – występują w różnych opcjach chłonności. Warto na początku kupić jedne lub dwie i przetestować – wiele kobiet mówi, że jedna/dwie pary starczają im na cały dzień noszenia podczas miesiączki.
PRANIE I SUSZENIE
● Przed pierwszym użyciem podpaski i majtki dobrze wyprać kilka razy – naturalne materiały nabierają chłonności podczas pierwszych kilku prań.
● Brudne podpaski i majtki można trzymać w worku PUL, a następnie po 1-2 dniach wrócić na płukanie i wirowanie do pralki lub wypłukać ręcznie.
● Następnie wybieramy odpowiedni program prania: 2-2,5h, 60°C, 800-1000 obr/min. Najlepiej sprawdzają się programy takie jak bawełna, antyalergiczny, dziecięcy (nie nadają się programy eko, pobierają za mało wody).
● Stosujemy proszki drogeryjne do tkanin białych o nie większej niż 5% zawartości mydła w składzie (najlepiej z polecanej listy; jeśli inny – dodajemy dodatek do proszku np. Nappy Fresk wg dawkowania na opakowaniu). Nie stosujemy proszków domowej roboty, płynów do prania, kul piorących, orzechów, kapsułek ani płatków mydlanych. Proszek dawkujemy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu do prania bardzo brudnego, wagi SUCHEGO prania i twardości naszej wody. Nie dodajemy płynów do płukania.
Poniżej lista proszków polecanych do prania (kliknij w obrazek by zobaczyć filmik):
● Majtki i podpaski suszymy tradycyjnie lub w suszarce bębnowej. Wybieraj delikatne programy, o niższych temperaturach suszenia (np. mix, syntetyki, możesz też dodać opcję „delikatne”).
● Kubeczek menstruacyjny wypłucz po każdym użyciu, a po miesiączce gotuj 10 minut we wrzątku w celu odkażenia. Schowaj do woreczka aż do następnego użycia. Postępuj wg instrukcji dołączonej przez producenta.
Ile potrzebuję podpasek/majtek?
Czy mogę stosować wielo produkty podczas połogu?
Podpaski i majtki – jak najbardziej! Naturalne materiały od skóry dają zazwyczaj dużo większy komfort niż jednorazowe produkty. U mnie najlepiej sprawdziły się majtki menstruacyjne – nie przesuwały się ani nie uwierały, ale podpaski w opcji połogowej/night (na początku), a później normalne też świetnie się sprawdzą. Później takie produkty możesz używać podczas miesiączki. Polecam także wielorazowe podkłady – możesz używać podczas połogu, a potem przewijając maluszka.